Zwyczaj wysyłania kartek

Tradycyjne kartki świąteczneZwyczaj wysyłania kartek świątecznych wiąże się z chęcią przekazania tym najbliższym z którymi nie możemy spotkać się w okresie świątecznym życzeń. Są one wyrazem pamięci o nich i tego że życzymy im jak najlepiej. To dla wielu osób bardzo przyjemna czynność. Samo wymyślanie oryginalnych życzeń i zapisywanie ich na kartkach pięknym pismem bywa satysfakcjonujące. Zawsze staramy się dołączyć także życzenia na Nowy Rok, gdyż raczej nie wysyła się osobnych kartek noworocznych.

Zwyczaj ten to nie tylko polska domena kartki świąteczne wysyła się również w Holandii, Irlandii Anglii czy w Stanach Zjednoczonych. Jednak to właśnie w Anglii został zapoczątkowany w XIX wieku. Pierwszą kartkę z życzeniami świątecznymi wysłał w 1842 młody londyńczyk. W ogóle w tym czasie na całym świecie pojawiły się widokówki i kartki okolicznościowe.

W Polsce tradycja wysyłania kartek świątecznych sięga ponad 100 lat. Początkowo były to czarno- białe kartoniki a dopiero po odzyskaniu niepodległości zaczęto wyrabiać ręcznie kolorowe kartki. Były one malowane i cieszyły się ogromną popularnością.

Obecnie wiele pięknych kartek znajdziemy w sklepach z dewocjonaliami, księgarniach czy drukarniach, jednak ludzie nie przywiązują już tak dużej wagi do tradycyjnego sposobu przesyłania sobie życzeń gdyż pojawiły się takie udogodnienia jak Internet i telefony komórkowe chociaż nie zaniknął on całkowicie.

Rekordzistami pod względem wysyłania kart świątecznych w okresie bożonarodzeniowym są Holendrzy, zdarza się że kupują nawet do 50 kartek a te których nie zdążą wysłać umieszczają w oknach jako ozdobę. Takie rzeczy rzadko mają miejsce w polskich realiach, najczęściej wysyłamy życzenia do najbliższej rodziny i czasami do znajomych. Wiele osób nawet zapomina o życzeniach z powodu przedświątecznego pośpiechu związanego z zakupami przygotowaniami a czasami także pracą.

Niewiele osób jest skłonnych do samodzielnego robienia kartek świątecznych, za to udając się do sklepu zawsze znajdziemy jakąś miłą kartkę z opłatkiem lub bez a może nawet z pozytywką. W czasach II wojny światowej wysyłanie kartek dodawało ludziom otuchy tak na wzajem wspierali się. Warto ten zwyczaj podtrzymywać dzięki niemu świat jest weselszy i tradycja ponad 200 letnia wciąż żywa.